Techniki laserowe w obecnych czasach stały się symbolem nowoczesności i precyzji. Można powiedzieć, że laser, ponieważ jest bardzo uniwersalny na dobre zagościł w różnych dziedzinach naszego życia. Ogromną popularnością cieszy się w różnych gałęziach przemysłu, ale w gabinetach kosmetycznych, stomatologicznych, czy w medycynie również pojawia się często. Nic więc dziwnego, że jest wykorzystywany również do cięcia różnorodnych materiałów. Cięcie laserowe jest procesem, gdzie materiały są rozdzielane termicznie. Ogromne znaczenie ma wiązka laserowa, która silnie nagrzewa powierzchnię doprowadzając do jej stopienia lub odparowania. Dzięki temu procesowi pojawiły się możliwości wycinania elementów, które są niewielkich rozmiarów.

Materiały, które można ciąć laserem.

Cięcie laserem to metoda nie tylko nowoczesna, ale również bardzo precyzyjna. Kolejną zaletą jest również brak odpadów szkodliwych dla środowiska. Materiały, jakie nadają się do cięcia laserem to aluminium, chrom, stal nierdzewna, mosiądz, tytan, metale szlachetne. Można również przecinać plastik, papier, drewno, ceramikę, ale również skórę i różnego rodzaju tkaniny. Właściwe należałoby powiedzieć, że laser jest w stanie pociąć i obrobić właściwie każdy materiał. Obecnie niestety technika ta nie jest zaliczana do najtańszych, ale miejmy nadzieję, że jej rozwój i zapotrzebowanie na laser przyczyni się do spadku cen w przyszłości.

Cięcie laserowe, czy zawsze oznacza to samo?

Można pokusić się o stwierdzenie, że cięcie laserowe znalazło zastosowanie w obróbce różnorodnych materiałów, ponieważ nie istnieje tylko jedna metoda, ale jest ich kilka. Dobór cięcia laserowego odbywa się do rodzaju materiału i gazu wykorzystywanego przy cięciu. Podstawowe rodzaje cięcia laserowego to:

  • Cięcie metodą stapiania. Materiał ogrzewany jest tutaj do temperatury topnienia i usuwany strumieniem gazu, najczęściej azotem przy użyciu wysokiego ciśnienia. Ta metoda sprawdza się w przypadku przecinania metali nieżelaznych, szkła, tworzyw sztucznych.
  • Cięcie metodą spalania. Materiał uzyskuje temperaturę zapłonu, a następnie spala się w strumieniu tlenu. Musi mieć temperaturę zapłonu mniejszą niż temperaturę topnienia, dlatego sprawdza się przy cięciu stali niestopowych i niskostopowych.
  • Cięcie metodą sublimacji, wykorzystywane w przypadku materiałów, gdzie nie występuje temperatura topnienia. Tutaj stan stały przechodzi od razu w gaz. Metoda ta sprawdza się w przypadku takich materiałów jak drewno, tworzywa sztuczne, ceramika czy papier.

Zalety cięcia laserowego.

Największa zaletą tego rodzaju procedury jest bez wątpienia precyzja i szybkość w cięciu materiału. Poza tym elementy już przecięte nie muszą dodatkowo być obrabiane, ich powierzchnia jest gładka. Na pewno korzyścią dla pracodawcy jest mniejsza ilość osób potrzebna przy wszystkich czynnościach związanych z cięciem laserowym i ogromna oszczędność materiałów, ponieważ nie zostają żadne odpady.

Podsumowanie.

Cięcie laserowe to nie tylko przyszłość w przemyśle, ale właściwie już teraźniejszość. Trzeba jeszcze popracować na niektórymi elementami, ale technika ta, ponieważ potrafi obrobić właściwie każdy materiał staje się coraz bardziej popularna. Laser na dobre zadomowił się w naszej codzienności. Dzięki czemu będzie ciągle ulepszany i z pewnością znajdzie się dla niego miejsce jeszcze w innych miejscach. To tylko kwestia czasu.