Cyklinowanie podłóg to popularny zabieg renowacyjny drewnianych posadzek. Doskonale pozwala on odnowić zarówno podłogę z litego drewna, jak i wciąż popularny parkiet. Jednak ciągle dzieje się tak, że spora część osób na samą myśl o cyklinowaniu podłóg dostaje gęsiej skórki i niechętnie decyduje się na taki zabieg odnawiający. Wiele osób błędnie zakłada, że cyklinowanie podłóg nie dość, że jest bardzo drogie, to również niesie ze sobą ogromny bałagan, powstały w trakcie pracy. Przypominamy, że cyklinowanie podłóg to praca remontowa, która ma za zadanie odnowić podłogę i przywrócić jej dawną świetlność. Wielu osobom kojarzy się ona z bałaganem, pyłem i sporą ilością sprzątania. I dlatego ten stereotyp zniechęca wielu posiadaczy drewnianych podłóg i parkietów. Jak naprawdę wygląda cyklinowanie podłóg? Na co należy zwrócić uwagę, jeśli planujemy wykonać je w domu? Postaramy się wyjaśnić Wam, jak uniknąć bałaganu podczas odnawiania podłogi i na co należy się przygotować.

Cyklinowanie podłóg kilkanaście lat temu

Jeszcze kilkanaście lat temu, cyklinowanie podłóg drewnianych i parkietów wymagało całkowitego wyczyszczenia mieszkania czy domu ze wszystkich mebli i różnego rodzaju sprzętów gospodarstwa domowego nawet w innych pomieszczeniach, w których nie dokonywało się cyklinowania. Nie dało się też uniknąć późniejszego malowania ścian. Przyczyną tego był powstały pył w wyniku cyklinowania. Aktualnie, ten zabieg renowacyjny dedykowany drewnianym posadzkom nie wymaga aż takich działań, co znacznie ułatwia zarówno jego wykonanie, jak i pewnością zachęci do skorzystania z niego.

Cyklinowanie podłóg – na co zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji o planowanej renowacji?

Cyklinowanie podłóg to zabieg, który w dość krótkim czasie powala na doprowadzenie zniszczonej podłogi do jej dawnego, świeżego wyglądu. Jednak nie da się ukryć, że cyklinowanie podłóg wymaga odpowiedniego przygotowania. Pozostawanie w mieszkaniu, w którym planujemy cyklinowanie podłóg, może okazać się niemożliwe, jeśli drewniana posadzka ma zostać odnowiona na całości. Pamiętajmy, że decydując się na drewnianą posadzkę czy parkiet, często kładziemy ją na całości. I tak też należy wykonać cyklinowanie podłóg. Nie będzie więc dla nikogo zaskoczeniem fakt, że najlepiej takie zadanie powierzyć fachowcom. Doświadczeni pracownicy firmy zajmującej się renowacją drewnianych posadzek wykonają cyklinowanie podłóg i parkietu sprawnie oraz użyją do tego najnowszych maszyn. Oczywiście samodzielnie renowacja drewnianej posadzki możliwa do wykonania, ale zdecydowanie bardziej kłopotliwa. Wiąże się to również z kosztami wypożyczenia cykliniarki oraz zakupienia odpowiedniego sprzętu do czyszczenia lakieru (lub innego środka renowacyjnego, takiego jak olej czy bejca) oraz późniejszego malowania. Niestety nierzadko bywa tak, że nie do końca wiemy również jaki lakier wybrać najlepiej, a zdając się na doradztwo osób pracujących w marketach budowlanych, możemy niedokładnie trafić z wyborem odpowiedniego preparatu zabezpieczającego naszą drewnianą posadzkę. I wierzcie nam –produkty uniwersalne nie zawsze spełniają swoją rolę. Dlatego zachęcamy, by nie zniszczyć podłogi, starając się – rzekomo – zaoszczędzić pieniądze.

Bezpyłowe cyklinowanie podłóg i pakietów jest możliwe

Nowoczesne maszyny, którymi posługują się fachowcy i firmy podążające z duchem czasu, pozwalając na ograniczenie kurzu oraz pyłu podczas w wyniku cyklinowania podłóg. Firmy parkieciarskie oraz firmy specjalizujące się w renowacji drewnianych posadzek (oraz schodów) w swojej ofercie renowacyjnej posiadają sprzęt, dzięki któremu powstałe zanieczyszczenia w procesie cyklinowania, zostają ograniczone do minimum. Nowoczesne maszyny, aktualnie stosowane w renowacji podłóg, w przeciwieństwie do tych, które były popularne jeszcze kilkanaście, a nawet kilka lat temu, posiadają odpowiednie pochłaniacze pyłu oraz dostosowane do tych prac odkurzacze. Dzięki temu cyklinowanie podłóg drewnianych i parkietów może być wykonywane zdecydowanie szybciej niż dawniej, a także – przede wszystkim – czyściej.