Drzwi wewnętrzne są jednym z najważniejszych elementów wyposażenia każdego domu, czy mieszkania. Pełnią one nie tylko funkcje praktyczne, ale także dekoracyjne. Prawidłowo dobrane pozwalają nadać niepowtarzalny charakter niemal każdemu wnętrzu. Jednak jakie kryteria należy brać pod uwagę przy dokonywaniu ich zakupu? Sprawdź poniższe informacje i przygotuj się do wizyty w sklepie, które w swoim asortymencie mają właśnie drzwi!

Gdzie kupić drzwi – w sklepie czy na wymiar

Pierwszą kwestią, o której trzeba zadecydować przed podjęciem ostatecznej decyzji zakupowej jest wskazanie miejsca, w którym dokona się zakupu. Co do zasady są dwa popularne rozwiązania. Pierwsze przewiduje udanie się do sklepu meblowego i wybór któregoś z zaprezentowanych tam modeli drzwi. Coraz popularniejsze staje się jednak zamawianie drzwi na wymiar. W takiej sytuacji wybiera się firmę świadczącą tego typu usługi i zleca się jej wyprodukowanie drzwi, zgodnych z naszymi osobistymi upodobaniami. Jednak taki wariant jest przeznaczony dla osób dysponujących nieco większym budżetem, ponieważ ceny takich drzwi są zwykle stosunkowo wysokie.

Jakie wymiary mają mieć drzwi?

Przed rozpoczęciem wybierania drzwi spośród dostępnych modeli, konieczne jest ich dokładne zmierzenie. Wiedząc, jakie wymiary ma ten element wyposażenia naszego mieszkania, możemy dobrać taki model, który będzie pasował idealnie. Jeśli otwór drzwiowy okaże się mieć typowe wymiary, możliwe jest dokonanie zakupu w tradycyjny sposób. Jednak, w sytuacji, gdy szerokość oraz długość drzwi okaże się nietypowa, bardziej rozsądne będzie zamówienie spersonalizowanych drzwi na wymiar.

Z jakiego materiału powinny być wytworzone drzwi?

Styl, w jakim jest urządzona pozostała część mieszkania, w pewnym stopniu determinuje również rodzaj materiału, z którego mają zostać wykonane drzwi. A możliwości jest wiele i ostateczny wybór zależy przede wszystkim od naszych upodobań. To, z jakiego surowca zostaną wytworzone drzwi, przekłada się chociażby na ich zdolności tłumienia dźwięków, czy też na ich wytrzymałość oraz solidność. W związku z tym, zauważa się, że w sprzedaży dostępne są następujące rodzaje materiałów, z których wykonane mogą być drzwi: drewno, szkło, sklejka, płyta, metal oraz płyta fornirowa.

Co jeszcze trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze drzwi wewnętrznych?

Już na tym etapie doskonale widać, że wybór drzwi wewnętrznych nie należy do najprostszych zadań. Jakie są inne kryteria, o których również nie można zapomnieć? Są to na przykład:

  • Stopień izolacji termicznej oraz akustycznej, jak również wentylacji, jakimi charakteryzują się drzwi.
  • Możliwość występowania przeszkleń, które będą doprowadzały światło do zbyt ciemnych pomieszczeń.
  • Rodzaj drzwi wewnętrznych. Mogą to być drzwi: tradycyjne, łamane, składane, harmonijkowe, przesuwane, a nawet wahadłowe.
  • Jeśli w domu mieszkają małe dzieci, dobrze jest zadbać o to, aby drzwi były odporne na uszkodzenia i zabrudzenia, a ich ewentualna naprawa czy wyczyszczenie nie były nadmiernie skomplikowane.
  • Należy także określić sposób otwierania drzwi – na zewnątrz lub do wewnątrz.
  • Kolor drzwi powinien kontrastować z barwą podłogi, dzięki czemu te dwa elementy mieszkania nie zleją się w jedną całość.
  • Nie bez znaczenia dla atrakcyjnego wyglądu drzwi jest także rodzaj wykorzystanych klamek, zamków oraz zawiasów.

Pamiętaj o dopasowaniu drzwi do wyglądu mieszkania!

Wybierając drzwi wewnętrzne do mieszkania bardzo często zapomina się o kwestii, która w tym kontekście ma znaczenie priorytetowe. Chodzi o nic innego, jak zadbanie o dopasowanie wyglądu drzwi do aranżacji, w jakiej utrzymana została pozostała część mieszkania. Bowiem chyba nie ma nic gorszego niż niepasujące do siebie elementy wyposażenia domu. Burzą one pewną harmonię i wprowadzają wiele nieładu oraz niepokoju. Koniecznie trzeba więc tego uniknąć. Jak tego dokonać? Wystarczy trzymać się kilku prostych zasad. Przede wszystkim, uwagę należy zwrócić na styl, w jakim urządzaliśmy przedpokój, salon oraz inne pomieszczenie. Jeśli dominują tam nowoczesne rozwiązania, powinno się wybrać drzwi cechujące się analogicznymi trendami. A w przypadku, gdy stylistyka wnętrz jest bardzo zachowawcza i tradycyjna, lepszym rozwiązaniem będzie postawienie na klasyczne drzwi. Choć zawsze można wybrać także coś nieco bardziej rzucającego się w oczy i uczynić z tego elementu wyposażenia oryginalny oraz charakterystyczny detal.

Podsumowanie

Jeśli urządzasz swoje mieszkanie, albo zdecydowałeś się na przeprowadzenie remontu, na pewno staniesz przed wyzwaniem związanym z wyborem nowych drzwi wewnętrznych. Powyższe informacje na pewno dobitnie uświadomiły Ci, że taki zakup to dosyć ważna inwestycja i należy się do niej odpowiednio przygotować. Podjęcie decyzji w tej kwestii nie powinno być wytworem chwili, tym bardziej, że doskonale widać iż jest wiele kwestii, które obowiązkowo trzeba uwzględnić. Najlepiej, aby był to świadomy wybór. Warto więc zapamiętać wszystkie zaprezentowane wskazówki i wykorzystać je w praktyce, gdy zajdzie taka potrzeba.